Život v Praze

Praha v číslech

Česká metropole má 1,3 milionu obyvatel. Sídlí v ní osm veřejných vysokých škol a jedna státní (Policejní akademie České republiky). Celkem v Praze studuje na veřejných a státních vysokých školách 90 tisíc studentů.


Co dělat v Praze ve dne

Parky, zahrady, kavárny, náplavky, kluby, galerie, sportovní centra – v Praze je z čeho vybírat:

 • Park Ladronka – patří k neoblíbenějším místům pro příznivce in-line bruslení, protože nabízí rovinatý povrch se spoustou cestiček. Je tu nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze.

 • Kampus Hybernská – nabízí různorodé aktivity od studentských spolků, přes vzdělávací festivaly, výstavy, workshopy a swapy, dobročinné akce, představení knih, filmů, koncerty, přednášky, debaty až po setkání na dvorku u kávy.

 • Městská knihovna v Praze – je největší veřejná knihovna v hlavním městě, ve fondu má také CD, DVD, MP3, mapy, noty, noviny a časopisy apod. Umožňuje bezplatný přístup k mezinárodním informačním databázím, internet a připojení k wifi zdarma.

 • Národní knihovna – sídlí v historické budově bývalé jezuitské koleje Klementinum, je jednou z nejstarších českých veřejných knihoven. Nabízí knihovní fond zaměřený na potřeby vysokých škol a vědeckých pracovišť v oblasti společenských a přírodních věd, kultury a umění. Její historický fond je cenný i v evropském měřítku.

 • Národní technická knihovna – je s fondem čítajícím přes 1,1 milionu svazků největší knihovnou technické literatury v České republice. Sídlí v supermoderní budově s prosklenou fasádou v Dejvicích v Praze 6 v areálu technických vysokých škol ČVUT a VŠCHT.

 • Riegerovy sady – mezi studenty velmi oblíbený park pro pikniky, pétanque a další zábavu na pražských Vinohradech. Je tu také sportovní stadion TJ Bohemians a sportoviště TJ Sokola Vinohrady. V severní části směrem k Žižkovu na Riegrovy sady navazuje zahrada a oddechový a sportovní park Rajská zahrada. Kousek od něj je také Žižkovská věž s vyhlídkovým patrem a restaurací.

 • Žluté lázně – jedno z nejpříjemnějších míst u vody, přírodní sportovně relaxační areál v Praze-Podolí na pravém břehu Vltavy. Je tu travnatá a písečná pláž, kde se dá ležet na dece, sportcentrum, hřiště na plážový volejbal, bistro, bary, dětský koutek s brouzdalištěm, tančírna i letní kino.

 • NoNa – příjemná divadelní kavárna v centru Prahy ve 3. patře Nové scény Národního divadla.

 • Cafedu – koncept prostoru Cafedu je originální: nabízí dva inspirativní prostory – kavárnu a studovnu. V každé je rychlá wifi, zásuvky všude a každá nabízí trochu jiný pracovní či odpočinkový prostor.

 • Centrum DOX – Centrum současného umění DOX je legendárním místem v pražských Holešovicích, kde se konají výstavy. Je zde knihovna, stylový designový obchod a kavárna s venkovní terasou.

 • Sportovní centrum Hostivař – pokud si od studia nejlíp odpočinete tak, že si dáš pořádně do těla, můžete zajet třeba do Sportovního centra Hostivař, které patří Karlovce. Najdete tu celou řadu sportovišť, kde si určitě vyberete podle svého – např. krytý plavecký bazén, víceúčelovou halu sálových sportů, posilovnu, saunu, venkovní sportoviště, deset tenisových dvorců, fotbalové i softbalové hřiště, přetlakovou víceúčelovou halu atd.


Co dělat v Praze večer – pár tipů od našich studentů

 • Palác Akropolis – v tomto žižkovském klubu se ročně odehraje skoro tisícovka akcí a řadí se tak k nejaktivnějším kulturním podnikům v Praze. Svůj prostor zde má hudba, divadlo, výtvarné umění i film.

 • P.M. Club – večerní klub, bar a diskotéka, najdeš ho v Trojské ulici v Praze. Kromě módních přehlídek pořádá i studentské akce, konference a eventy všeho druhu.

 • Cross Club – legendární, velmi osobitý, industriální prostor v pražských Holešovicích s několika patry, spojený spletitými podzemními chodbami.


…a jistě objevíte spoustu dalších!


Bydlení v Praze