Bydlení v Praze

Bydlení v Praze



  • Na koleji – Karlovka nabízí studentům v Praze 11 kolejí v různých čtvrtích. Cena se pohybuje od 100 do 400 korun za den podle toho, o kolika lůžkový pokoj jde a na kolik dnů si lůžko pronajmete. Je také nutné zaplatit dlouhodobou zálohu 1 800 korun. K dispozici jsou jedno-, dvou-, tří- i čtyřlůžkové pokoje, sociální zařízení mají většinou společné na chodbách.

  • Pronájem bytu – další možností je pronajmout si v Praze menší byt. Například 1+kk se dá pořídit od 7–10 tisíc korun za měsíc + poplatky 2 000 korun. Při spolubydlení utratíte 5–6 tisíc za měsíc.


Karlovka nabízí stipendium na podporu ubytování. Jeho výše závisí na sociální situaci rodiny, ze které student přichází, a na tom, kolik stipendií dohromady pobírá. Základní výše stipendia na podporu ubytování činí 570 korun na měsíc.



Kde se v Praze najíst dobře a levně

  • Studentská menza – hlavní jídlo s polévkou stojí 70–90 korun, přičemž v nabídce bývá kolem pěti jídel a jedná polévka. Karlovka provozuje v Praze 9 menz, jídlo se dá objednávat z online aplikace.

  • Lidová jídelna Těšnov – kdo by si přeci jen rád zašel do veřejné jídelny, v centru Prahy na Těšnově funguje „Lidovka“. Hlavní jídlo stojí kolem 100 korun, polévka 25 korun, což je na centrum Prahy velmi levné.

  • Jídelna Světozor – vyhlášená je také Jídelna Světozor, kterou najdete ve spodním patře pasáže Světozor ve Vodičkově ulici, pár metrů od Václavského náměstí. Ceny se tu pohybují kolem 120 Kč za hlavní jídlo a 35 Kč za polévku. Pravda, prostředí je trochu retro, ale vaří tu českou klasiku a je tu čisto.

  • Havelská Koruna – oblíbenou studentskou restaurací je také Havelská Koruna, která se nachází v Havelské ulici blízko Václavského i Staroměstského náměstí. Je tak kousek například k Filozofické fakultě, Právnické fakultě a mnoha dalším v centru Prahy. Havelská Koruna nabízí klasická česká jídla kolem 130 korun a polévky kolem 35 korun.


Jak cestovat v Praze

  • Metro – jezdí od 5 ráno do půlnoci, má tři linky a zastavuje v 61 stanicích. Denně přepraví 1,6 milionu lidí. Časový interval mezi odjezdy souprav ve špičce pracovního dne je zhruba 2–3 minuty, mimo špičku 4–10 minut.

  • Tramvaj – v provozu je v Praze 25 denních a 9 nočních linek o celkové délce 558 kilometrů. Tramvaj je po metru druhým nejpohodlnějším způsobem dopravy, modernější vozy mívají klimatizaci i wifi.

  • Autobus – autobusy rozvážejí cestující především do odlehlejších čtvrtí. Jezdí také mezi půlnocí a 5. hodinou ranní, takže suplují metro. Denní linky mají intervaly ve špičce většinou 10–20 minut.


Nejlepší spojení najdete rychle a spolehlivě přes aplikaci Dopravního podniku hlavního města Prahy PID Lítačka.cz. Určitě se vyplatí koupit si Lítačku, tedy zelenou kartu s předplaceným kuponem. Pokud jste studenty do 26 let a studujete prezenčně, máte nárok na studentskou slevu. Měsíční jízdné vás bude stát 130 korun, roční jízdné 1 280 korun. Potřebujete ale potvrzení o studiu nebo kartičku ISIC.

Rekola – když chcete cestovat individuálně, je tu ještě možnost nasednout na růžové kolo Rekola. S aplikací v mobilu své kolo pohodlně a rychle odemknete a za 24 korun se dostaneš všude tam, kam vám nohy budou stačit.


Jak a kdy uplatním studentské slevy

Studentskou kartu ISIC si zařídíte hned při zápisu do studia. Stačí zajít do některého z výdejních center průkazů UK. S ISIC kartou máte slevu nejen na jízdné, použijete ji i v kině, divadle nebo knihkupectví. Stačí ji předložit při nákupu nebo u vstupu na akci.


Když si nebudu s něčím vědět rady

Obraťte se na UK Point – Informační, poradenské a sociální centrum Univerzity Karlovy. Nebo na spolužáky, učitele z tvojí fakulty nebo jakéhokoliv dalšího zaměstnance UK.


A co dělat v Praze kromě studia?

Klikněte a „poznejte Prahu“

Život v Praze