Každá fakulta si pro své studijní programy stanovuje podmínky přijímacího řízení zvlášť. Všechny nabízené studijní programy vč. podrobně rozepsaných podmínek přijímacího řízení a doporučené literatury najdete zde.

Poplatek za studium v češtině se obecně neplatí. Překročíte-li standardní dobu studia prodlouženou o jeden rok (více zde), platíte poplatky podle tabulky. Se všemi dotazy vám pomůže Oddělení poplatků spojených se studiem zde.

Ne – je třeba podat přihlášku a projít přijímacím řízením, i když v takovém případě na některých fakultách mají specifické podmínky přijímací zkoušky a v případě přijetí lze požádat o uznání vykonaných zkoušek (více o uznávání předmětů zde). Každá fakulta si tyto podmínky stanovuje jinak, pro více informací se můžete obrátit na studijní oddělení.

této databázi najdete všechny studijní programy, na které si můžete podat přihlášku. Zároveň si zde rovnou můžete podat elektronickou přihlášku. Pokud vám není něco jasné ohledně přihlášky (např. posílání příloh, bonifikace při přijímacím řízení), můžete rovnou kontaktovat studijní oddělení fakulty, na kterou se hlásíte.

Ano, Karlovka má řadu kolejí a menz. Seznam všech kolejí si můžete prohlédnout zde. Rezervaci koleje můžete provést na těchto stránkách. Přehled všech menz si můžete prohlédnout zde. Máte-li konkrétní dotaz k ubytování na jedné z kolejí, můžete se obrátit rovnou na ubytovací kanceláře jednotlivých kolejí (jejich kontakty naleznete v seznamu kolejí).

Tzv. status studenta máte, pokud aktivně studujete bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program (bez ohledu na věk nebo formu). Status vzniká řádným nebo opětovným zápisem do studia a student o něj přichází přerušením nebo ukončením studia. Z hlediska placení zdravotního pojištění je status studenta uplatnitelný pouze do 26 let. Po dovršení tohoto věku jsou studenti (v případě, že za studenty pojištění neodvádí zaměstnavatel) povinni platit si zdravotní pojištění sami. Od 1. ledna 2018 se však vztahuje výjimka na studenty doktorského studia.

Svůj průkaz si můžete vyzvednout až po zápisu do studia v jednom z výdejních center průkazů (seznam center zde). S sebou potřebujete pouze občanský průkaz a potvrzení o studiu. Podle vlastního uvážení si můžete vybrat typ průkazu (jestli pouze studentský nebo s licencí ISIC/ALIVE). Informace o těchto průkazech najdete zde.

Na Karlovce se snažíme vytvořit dobré podmínky ke studiu všem. Vaše potřeby s vámi na začátku studia probereme v asi hodinovém rozhovoru, který se úředním jazykem nazývá „funkční diagnostika“. Zjistíme, jaké jsou vaše potřeby a případná omezení během studia a jak vám můžeme pomoci. Výsledek funkční diagnostiky vám slouží jako podklad pro uplatnění nároku na čerpání příslušných služeb a modifikace studia. Posudek funkční diagnostiky lze dle potřeby aktualizovat. Poté vás studijní oddělení na fakultě zapíše jako studenta/studentku se speciálními potřebami. Více informací najdete zde.

Ano, jako student/ka se specifickými potřebami máte nárok na tisk studijních materiálů. Materiály k vytištění můžete poslat na adresu digitalizace@ruk.cuni.cz. V digitalizačním středisku je možný také braillský tisk (možný také soutisk černotisk + Braillovo písmo) či zvětšování textových materiálů.

Centrum Carolina nabízí zapůjčení notebooku a jiných technických pomůcek studentům v obtížné finanční situaci. Služba je k dispozici studentům, kteří pobírají sociální nebo zvýšené ubytovací stipendium. V případě jiných tíživých finančních problémů je zapůjčení také možné, je však třeba důvody doložit.

Prvním krokem je možnost získání standardního stipendia (sociálního stipendia nebo ubytovacího stipendia). Pokud už je pobíráte (anebo na něj naopak nemáte nárok) a vaše situace vyžaduje stipendium hodné zvláštního zřetele, můžete o něj s patřičným odůvodněním požádat děkana/děkanku fakulty. S podáním žádosti o toto stipendium vám pomůže studijní oddělení fakulty, na které studujete.

Na Karlovce vám mohou pomoci naši speciální pedagogové, kteří s vámi proberou studijní strategie. Dále je možné využít podporu od jiného studenta v rámci asistence. Asistenti, kteří by vám pomáhali zvládat studium, dostanou za svou činnost odměnu ve formě stipendia. To vše za podmínky, že se evidujete jako student/ka se speciálními potřebami.

Ano. Postup, jak zažádat o ISP, je ukotven ve Studijním a zkušebním řádu UK a jednotlivých fakult. O ISP rozhoduje děkan fakulty.

Na Karlovce podporují při studiu své kolegy s postižením studenti UK, kteří jsou zapojeni do služby asistence při studiu. Jedná se však o přímou podporu při studiu. Nejedná se o osobní asistenci. Váš osobní asistent samozřejmě při výuce být může. Podrobnosti vám rádi vysvětlí v Centru Carolina.

Ano, můžete. Vyberte si jeden z následujících postupů, podle toho, pro jaké účely potřebujete zahraniční vzdělání uznat:

a) Uznávání zahraničního vzdělání pro uchazeče o studium na UK

Uznávání zahraničního středoškolského a vysokoškolského vzdělání v rámci přijímacího řízení – určeno pouze pro uchazeče o studium na UK. Tato nostrifikace je platná pouze pro účely přijímacího řízení na UK. Zahraniční vzdělání posuzuje fakulta, na niž se uchazeč hlásí.

Další informace včetně kontaktů a lhůt pro zaslání dokladů o předchozím zahraničním vzdělání na fakultu naleznete na webových stránkách příslušné fakulty.

b) Uznávání zahraničního vzdělání (obecná „nostrifikace“)

Tento druh nostrifikace je určen pro všechny absolventy zahraničních vysokých škol, kteří potřebují uznání svého zahraničního vysokoškolského vzdělání pro jiné účely než je další studium na UK (např. studium na jiné vysoké škole v ČR, zaměstnání v ČR, vízová povinnost aj.)

Současně lze obecnou nostrifikaci využít také pro účely přijímacího řízení na UK.