Život v Plzni

Život v Plzni

Jednu z lékařských fakult má Karlovka také v Plzni. Kromě ní zde sídlí ještě Západočeská univerzita v Plzni. Město proto žije studentským životem navzdory tomu, že je známé hlavně jako průmyslové a pivovarnické město.

Plzeň ale nabízí také kulturní zážitky, nejen v divadlech, muzeích a galeriích, ale také při spoustě festivalů, které v létě plní ulice a v zimě koncertní sály. Ve městě je plno restaurací, kaváren, čajoven, klubů, kde si každý může vybrat program podle svého vkusu.

Pro sportovce je v Plzni a okolí mnoho sportovišť a cyklostezek. Do přírody je to, co by kamenem dohodil, město leží na soutoku čtyř řek (Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy) a je obklopeno lesy a rybníky.


Plzeň v číslech

Dnešní Plzeň se rozkládá na ploše 13 767 ha, území se rozděluje do deseti městských obvodů. Celkem v Plzni žije zhruba 171 000 obyvatel, je tak čtvrtým největším městem v České republice. Místní vysoké školy navštěvuje přes 13 tisíc studentů.


Co dělat v Plzni ve dne

  • DEPO 2015 – bývalá vozovna městských dopravních podniků byla postupně přetvořena do „kreativní zóny“, kde najdete sály pro výstavy i divadlo, kavárnu, tržnici s unikátními obchůdky, komunitní zahradu, umělecké a studentské ateliéry a další prostory – něco se tu děje prakticky každý den.

  • Techmania Science Center – interaktivní exponáty, vědecké show a komentované projekce v 3D planetáriu zaručují jedinečný zážitek.

  • Sport – fanoušky potěší skvělé kluby fotbalu, hokeje a házené, včetně vysokoškolského hokejového klubu Akademici Plzeň – jestli hraješ hokej, můžete se v něm během studia uplatnit i vy! Aktivní sportovci ocení městský bazén, možnost pronájmu sportovišť či volně přístupné přírodní sportovní areály na Božkovském ostrově, pod parkem Homolka (Škoda Sport Park), ve Štruncových sadech nebo u Litické přehrady (Škodaland).

  • Festivaly – každoročně ožívají ulice města tradičními akcemi, jako jsou Slavnosti svobody Plzeň, Historický víkend, Dny vědy a techniky, Busking Fest, Festival na ulici a řada dalších.

  • Meditační zahrada – během léta je oázou klidu. Byla vybudovaná jako Památník obětem zla v Plzni-Doudlevcích.


Co dělat v Plzni večer – pár tipů od našich studentů

  • VŠ klub Ucho – nejoblíbenější klub mediků! Sídlí na vysokoškolských kolejích „Bolevecká“. Nabízí zábavu až do noci, pohodu, bar s širokým sortimentem nápojů, akce pořádané samotnými studenty.

  • Anděl café & music bar – stylový music club nekomerčního zaměření, s tanečním parketem, balkónkem a pódiem. Do sálu v podzemních prostorách se prochází skrze kavárnu, která funguje i přes den a nabízí i polední menu.

  • Café Regner – v patře nad výše zmíněným podnikem Anděl café najdete další jedinečnou kavárnu se skvělou kávou a útulným, až domáckým prostředím. Ve spolupráci s okolními podniky pořádá ve vnitřním dvorku také promítání a přednášky.

  • Buena vista Club – v tanečním sále s mobilním pódiem a galerií si užijete hudbu nejrůznějších žánrů, DJ-ing, hudební, filmové a sportovní projekce, výstavy a vernisáže, divadelní představení i tematické večery a party. Exteriér i interiéry v nepřehlédnutelném stylu inspirovaném dílem slavného umělce Hundertwassera.


A jak se bydlí v Plzni?

Klikněte a „poznejte Plzeň“

Bydlení v Plzni