Bydlení v Plzni

Bydlení v Plzni

Karlovka nabízí v Plzni 3 koleje – Boleveckou, Heyrovského a Šafránkův pavilon. Nabízí pokoje od jednolůžkových po čtyřlůžkové, některé obsahují i sociální zařízení, čtyřlůžkové mají sociální zařízení na chodbě. Ceny kolejného závisí, stejně jako v ostatních kolejích Karlovky, na počtu postelí v pokoji a doby, na kterou si pokoj pronajmete. I zde můžeš žádat školu o ubytovací stipendium. Oblíbené, i když cenově náročnější, je i spolubydlení studentů v nájemních bytech.Kde se dobře najíst v Plzni

  • Nejpohodlnější cestou, jak se najíst, bude určitě bufet a výdejna Karlovky přímo v budově Lékařské fakulty. Nedaleké centrum Plzně však nabízí pestrý výběr jak z české, tak světových kuchyní, od jídelen za „lidovku“ přes klasické restaurace s poledním menu až po podniky, za kterými do Plzně jezdí gastronomičtí turisté. Spoustu gastro tipů získáte na webu města Plzně, my vybíráme pár podniků v okolí Studijní a vědecké knihovny:

  • Slunečnice – v jednom domě tu najdete jak jídelnu a fresh bistro v přízemí, tak restauraci v patře. Zaměřují se tu na zdravou stravu, najedí se tu vegetariáni i vegani, ale v nabídce je i kvalitní maso. V bistru si můžete koupit rychlou svačinku nebo nechat připravit čerstvý džus.

  • Le Frenchie – legenda mezi plzeňskými kavárnami. Vynikající káva, domácí francouzské koláče, dorty a další zákusky, slané pečivo. Odpolední či večerní posezení, ale i možnost vydatné snídaně.

  • Delish – vyhlášený podnik se šťavnatými burgery z hovězího masa, steaky a dalšími dobrotami. Nabízí burgery dvou velikostí i v bezmasé verzi.

  • Družba – univerzitní družstevní kavárna pro akademickou komunitu i veřejnost, která podporuje sociálně a ekologicky odpovědné podnikání. Setkávají se tu studenti, akademici i široká veřejnost.


Jak cestovat v Plzni

Plzeň není velká rozlohou a má efektivní veřejnou dopravu, po městě se tak dá pohybovat rychle a jednoduše.

  • Tramvaj – skoro polovinu přepravy obstarávají v Plzni tramvaje. Jezdí zde tři linky, které tvoří páteř dopravního systému.

  • Trolejbus – trolejbusy doplňují síť tramvají, jezdí zde 9 denních a 1 noční linka.

  • Autobus – v současnosti v Plzni jezdí 24 autobusových linek, které zajišťují hlavně dopravu v odlehlejších částech města a také jako příměstské spoje zajíždí i do některých obcí za městem.


Jako studenti budete využívat městskou dopravu denně, a tak se určitě vyplatí koupit si Plzeňskou kartu a nahrát si na ni předplacené jízdné.

Bikesharing – v Plzni můžete používat sdílené kolo a dostat se s ním pohodlně, kam potřebujete, za velmi lidovou cenu. Přes stránky Kolemplzne.cz se zaregistrujete, zaplatíte nízký poplatek a můžete šlápnout do pedálů.

A na spoustu míst se dá prostě dojít pěšky.


Jak a kdy uplatním studentské slevy

Studentskou kartu ISIC si zařídíte hned při zápisu do studia. Stačí zajít do některého z výdejních center průkazů UK. S ISIC kartou máte slevu nejen na jízdné, použijete ji i v kině, divadle nebo knihkupectví. Stačí ji předložit při nákupu nebo u vstupu na akci.


Když si nebudu s něčím vědět rady

Obraťte se na UK Point – Informační, poradenské a sociální centrum Univerzity Karlovy. Nebo na spolužáky, učitele z tvojí fakulty nebo jakéhokoliv dalšího zaměstnance UK.


A co dělat v Plzni kromě studia?

Klikněte a „poznejte Plzeň“

Život v Plzni