Život v Hradci Králové

Život v Hradci Králové

Pokud se rozhodnete pro Farmaceutickou fakultu UK nebo Lékařskou fakultu UK, budete studovat v Hradci Králové, historickém univerzitním městě, které je od 2. poloviny 20. století centrem zdravotnického výzkumu. Hradec je synonymem kultury a sportu. Leží na soutoku řek Labe a Orlice, vyniká svou čistotou, zelení a klidem. Je tu spousta památek, ale i parků a městské zeleně a celkově je to hodně „student friendly“ město.


Hradec Králové v číslech

V Hradci trvale žije 93 tisíc obyvatel a mezi nimi téměř 9 tisíc vysokoškoláků. Má 150 km2 a 21 místních částí. Hradec Králové získal ocenění Obec přátelská rodině z let 2008, 2009, 2012 a 2018.


Co dělat v Hradci Králové ve dne

  • Šimkovy sady – malebný prvorepublikový park ze 30. let v těsné blízkosti Lékařské fakulty UK. Nabízí trávníky, rybníky s ostrůvky a lávkami, je tu i několik míst s veřejnými grily, stoly a lavičkami a v samotném středu parku je Rotunda Lounge Café. Šimkovy sady jsou také známé místo Hradeckého Majálesu a dalších hudebních festivalů a každoročních slavností.

  • Jiráskovy sady a soutok – další oblíbený park s dřevěným kostelíkem, který navíc leží na soutoku Labe s Orlicí. Najdeš tu květinové ostrůvky aranžované místními studenty floristické školy, altán pro letní koncerty i velké travnaté plochy pro pikniky a studium.

  • Dalším klidným místem nejen k učení je Zahrada léčivých rostlin v Botanické ulici, která je zároveň jedním z výukových center Farmaceutické fakulty. Pro veřejnost je otevřena od dubna do října a nabízí jak venkovní expozice, tak i vnitřní skleník. Střešní terasa s posezením a výhledem určitě okouzlí každého. Zahrada je od kolejí vzdálená asi 5 minut chůze.

  • Obří akvárium – v Hradci můžete zajít také do velkého sladkovodního akvária s desítkami druhů tropických ryb a modelem deštného pralesa. Na konci prohlídky se můžete občerstvit v kavárně Café Piraňa s pravými dravými piraňami.

  • Pro milovníky vody a vodních sportů je v Hradci hned několik míst, kde je možné si půjčit paddleboardy, pramice či kanoe anebo si zajít do sauny na břehu řeky. Nejvíce rušno je na místní Náplavce nebo přírodní sauně Nuuk. V Hradci je také plavecký bazén, aquacentrum nebo welness centrum Flošna.

  • Pokud hledáte trochu jiný zážitek, je tu hned několik únikových her a celá řada nejrůznějších kaváren, restaurací a klubů s deskovkami či tradiční Dobrá čajovna s bambusovou zahradou.


Co dělat v Hradci Králové večer – pár tipů od našich studentů

  • Klicperovo divadlo – je městským divadlem Hradce Králové, už čtyřikrát získalo ocenění Divadlo roku, pořádá divadelní festivaly Čekání na Václava a Divadlo evropských regionů. Je známé snahou o inovace a progresivní režii.

  • Denoche – Hudební klub Denoche nedaleko centra Hradce Králové funguje od roku 2016, interiér je laděný v industriálním duchu. Klub se třemi bary, boxy pro sezení, letní terasou a chill-out zónou nabízí pravidelný hudební program.


A jak se bydlí v Hradci?

Klikněte a „poznejte Hradec Králové“

Bydlení v hradci