Bydlení v Hradci Králové

Bydlení v Hradci Králové

Karlovka nabízí v Hradci 2 koleje – Jana Palacha a Na Kotli. Pokoje jsou převážně dvoulůžkové, několik jich je i tří- a čtyřlůžkových. Na jednom patře je dvacet pokojů, společná kuchyňka s lednicí, sociální zařízení i wifi v celém prostoru.

Kolejné zde činí 100–250 korun na lůžko/den podle počtu postelí a doby, na kterou si pokoj pronajmete. Můžete žádat školu o ubytovací stipendium, základní výše stipendia na podporu ubytování činí 570 korun na měsíc.

Využít koleje alespoň na začátku studia je určitě fajn, protože nabízejí skvělé zázemí pro setkávání kolegy a navázání důležitých přátelství a kontaktů, navíc tu najdete i studentské spolky – např. Na Kotli je Asociace studentů medicíny LF HK, která zde provozuje posilovnu, hudební místnost, počítačovou místnost, mikroskopovou místnost, kopírovací centrum a další.

Pronájem bytu – byt 1+kk či 1+1 v Hradci stojí od 6–8 tisíc korun na měsíc + poplatky. Pokud si najdete spolubydlícího, zaplatíte něco kolem 5 tisíc korun se vším všudy.Kde se v Hradci najíst

  • Menza Na Kotli – hlavní studentská jídelna nabízí výběr až z 10 jídel včetně dezertů, najíte se tu za cenu kolem stokoruny, včetně polévky a dezertu. Jídla si zde objednáváte a platíte pomocí mobilní aplikace. Tato Menza získala v roce 2019 první místo v mezinárodní kuchařské soutěži.

  • Bufet a výdejna obědů v budově LF HK v ulici Šimkova, kde si můžete dát snídani, svačinu i oběd.

  • Výdejna obědů s možností zakoupení kávy a dalšího občerstvení je i v budově Farmaceutické fakulty v ulici Akademika Heyrovského.

  • V Hradci narazíte rovnou na tři CrossCafé na velice strategických místech, kam se studenti chodí učit a současně posilovat kávou a dobrým jídlem – mají tu polévky, wrapy, sendviče, saláty, dezerty,… Najdete je v centru pod kopečkem na Velkém náměstí, ve Studijní a vědecké knihovně a na Ulrichově náměstí.

  • Soupculture Hradec Králové je místo, kde vám dají krémovou polévku do jedlého kelímku nebo si můžete vybrat bowl či zdravý dezert, a to přímo v centru města za lidový peníz od 60,-.

  • Studenty oblíbenou restaurací je Pasta Cook & Look, kde je každý den v nabídce široký výběr z těstovin a salátů od 100,- do 150,-.

  • Restaurace U Študáka – jídlo zde připravují žáci Střední školy služeb, obchodu a gastronomie pod vedením svých učitelů. Pokrmy jsou kvalitou srovnatelné s běžnou restaurací, ale ceny spadly o stupeň níže. Hlavní jídlo zde stojí kolem 80 korun, polévka 25 korun.


Jak cestovat v Hradci

Po Hradci Králové jezdí 44 linek městské hromadné dopravy, z čehož jsou čtyři noční autobusové linky, čtyři rychlíkové a osm školních. Zbytek, 20 linek městské autobusové dopravy a 8 linek trolejbusů, jezdí obyčejné pravidelné jízdy podle jízdních řádů po celý den.

Pro cestování MHD je nejlepší pořídit si městskou kartu. Je to bezkontaktní čipová karta. Můžete s ní prokázat, že máte koupenou časovou jízdenku, nebo může plnit funkci elektronické peněženky, ze které lze platit jednotlivé jízdné. Roční jízdné pro studenta činí 1 480 korun, čtvrtletní 600 korun.

Velmi výhodné i příjemné je také cestovat po Hradci na kole. Hradec je totiž rájem cyklistů, na kole se dostanete takřka všude. Značené cyklotrasy propojují Pražské předměstí, Moravské předměstí, Malšovice, Slezské předměstí a další místa.

Funguje tu samozřejmě i bikesharing, který nabízí například společnost NextBike. Kolo si půjčujete a vracíte přes mobilní aplikaci, a pro studenty s ISIC kartou je zde zlevněný měsíční tarif za 99 korun.

Díky krátkým vzdálenostem, pěším zónám, bohaté síti stezek a chodníků je vše dostupné i pro pěší a snadno se tak pěšky dostanete na všechna nejdůležitější místa během 20–30 minut.


Jak a kdy uplatním studentské slevy

Studentskou kartu ISIC si zařídíte hned při zápisu do studia. Stačí zajít do některého z výdejních center průkazů UK. S ISIC máte slevu nejen na jízdné, použijete ji i v kině, divadle nebo knihkupectví. Stačí ji předložit při nákupu nebo u vstupu na akci.


Když si nebudu s něčím vědět rady

Obraťte se na UK Point – Informační, poradenské a sociální centrum Univerzity Karlovy. Nebo na spolužáky, učitele z tvojí fakulty nebo jakéhokoliv dalšího zaměstnance UK.


A co dělat v Hradci kromě studia?

Klikněte a „poznejte Hradec Králové“

Život v hradci