JUK: společenskovědní zaměření I
5. října 2023
Uvažuješ o studiu na Univerzita Karlova a chceš vědět, jak to u nás chodí? Přijď si vyzkoušet vysokoškolský život „nanečisto“!
Účast na Juniorské univerzitě je zdarma! JUKni do vysokoškolských lavic i Ty!
Program se v letošním akademickém roce opět uskuteční hybridní formou, tj. pro omezený počet účastníků prezenčně v Modré posluchárně, Celetná 20, Praha 1 a neomezeně pro veřejnost ve formě on-line přednášek. Přednášky humanitního zaměření se konají vždy v úterý v čase od 17.00 do 18.30 hod. Jedinou výjimkou je úvodní přednáška 5. října, která se uskuteční ve čtvrtek ve stejném čase.
5. října – Katolická teologická fakulta – série 3 přednášek
1) Jak se dělá světové drama aneb Roboti a Karel Čapek
Fakt: drama Karla Čapka R.U.R. se během 20. let zařadilo na světových jevištích mezi nejhranější hry. Otázka: Jak se autor píšící v češtině na téma z oblasti science fiction stane světovým dramatikem?
Přednášející: Mgr. Klára Kudlová, Ph.D. je mnohaletou pracovnicí Akademie věd České republiky, přednáší v rámci oboru Dějiny evropské kultury na Univezitě Karlově. V poslední době se specializuje právě na problematiku spojenou s přijetím děl Karla Čapka v anglofonním světě.
2) Role ženy v katolické církvi
V posledních několika dekádách prochází katolická církev zásadním vývojem. Ten se mimo jiné týká i postavení žen. Jaký je současný stav a jaké jsou výhledy do budoucna?
Přednášející: Doc. PhDr. Mireia Ryšková Dr. theol. (*1951) nejdříve studovala dějiny umění a francouzštinu na FF UK, teologii pak v Erfurtu a Pasově. Spoluzakládala Jabok, školu pro sociální pedagogiku a teologii, kde učila až do roku 2005. Od roku 2005 přednáší na KTF UK.
3) Carl Gustav Jung, Umění
Myšlenky švýcarského psychologa Carla Gustava Junga se opírají o jeho přímou zkušenost s aktivní uměleckou tvorbou. Maloval mandaly, vlastnoručně napsal a vyzdobil tajemnou Červenou knihu a vytesal kámen v Bollingen. Smysl a význam těchto artefaktů přiblíží uvedená přednáška.
Přednášející: PhDr. Milan Pech, Ph.D. je historik umění a arteterapeut. Je pedagogem Ústavu dějin křesťanského umění na KTF UK v Praze a Ateliéru arteterapie na JČU v Českých Budějovicích. Odborně se soustředí na sociokulturní, politické a psychologické souvislosti umění 19. a 20. století.