JUK: Láska, jež vládne touze, „slunci a dalším hvězdám“. Motivy samoty a přátelství mezi uměním, vědou a vesmírným vizionářstvím
23. října 2024
Co má společného středověká poezie se současnou sci–fi, technologický vizionář Elon Musk s renesančním básníkem Dantem Alighierim, astrofyzika s láskou? Proč v nás pohled do nekonečných hlubin noční oblohy vyvolává údiv stejně tak jako úzkost a co ztrácíme s ústupem hvězd, jež se ztrácí v mlze světelného znečištění? Co má lhostejný vesmír společného s touhou po přátelství? Přednáška Dr. Ondřeje Váši, odborného asistenta přednášejícího filozofii umění a vědy na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, se pokusí kolem těchto otázek projít se ctí a prostřednictvím vybraných obrazů, fotografií, filmových záběrů, filozofických úryvků, básní či vědeckých objevů ukáže, že na první pohled nesouvisející věci, disciplíny a motivy – motivy, které snad ani nemohou být samy sobě cizejší – spolu niterně souvisí. Ukáže se tak, že současní technologičtí vizionáři mají k renesančním básníkům mnohem blížeji, než by si mysleli (a než by i sami chtěli), a naopak, že my sami, třeba když toužíme po opravdových přátelích, stále podvědomě hledáme ve hvězdné obloze oporu, ze které bychom chtěli vyčíst svůj příznivý osud.
Přednášející:
Mgr. Ondřej Váša, Ph.D. (*1979) vystudoval Fakultu humanitních studií (2003) a obor filozofie na Ústavu filozofie a religionistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2008), kde rovněž obhájil dizertační práci „Zwischenraum a Denkraum v kontextu motivů vznesení a pádu v obrazovém atlase Mnémosyné Abyho M. Warburga“ (2017). Specializuje se na vzájemné prolínání filozofie, umění a vědy, jeho nejvlastnějším badatelským zájmem je pak Hansem Blumenbergem formulovaná astronoetika, zaměřená na obraznost a „existenciály“ moderní astronomie a astronautiky.