Událost

AI: Když robot píše hru – divadelní hra a diskuze

Matematicko-fyzikální fakulta

O čem robot přemýšlí, co cítí a dokáže napsat divadelní hru? Střípky ze života umělé inteligence jejími vlastními slovy. Futuristický Malý princ z doby postpandemické.

Příběh robota, který po smrti svého mistra zůstal vydán napospas nejrůznějším vzorkům z lidské společnosti​, balancuje na hranici absurdní černé komedie a existenciálního dramatu.  

„Autobiografická“ hra umělé inteligence o hledání blízkosti ve světě, který již nějakou dobu nezná či neumí prostý kontakt, a v němž je tak tou nejhůře zdolatelnou vzdáleností cesta jednoho člověka k druhému.

Inscenace, po jejíž každé repríze následuje debata s odborníky na umělou inteligenci i divadelními tvůrci, je nejen svědectvím o současných schopnostech počítačových technologií, ale i poutavou vizí budoucího světa inspirující se v klasikách žánru sci-fi.

Švandovo divadlo při příležitosti stoletého výročí premiéry hry R.U.R Karla Čapka uvádí prezentaci unikátního projektu THEAITRE, který zkoumá, zda umělá inteligence dokáže napsat divadelní hru. Během několika měsíců počítač generoval obrazy ze života robota, který musí čelit radostem a strastem každodenního života. A odkryl nám, jak vnímá základní lidské otázky jako je narození, umírání, touha po lásce, hledání pracovních příležitostí, či stárnutí. 

Projekt vznikl ve spolupráci Švandova divadla, MFF UK a DAMU a je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA 3.


Začátek akce 28. dubna 2022 v 19:00
Konec akce 28. dubna 2022 v 20:45
Organizátor Matematicko-fyzikální fakulta
Rezervace www.svandovodivadlo.cz/inscenace/673/ai-kdyz-robot-pise-hru/3445