Studium v Praze

Praha: centrum s mezinárodním přesahem

Nejvíce fakult Univerzity Karlovy najdete v Praze. Univerzitní budovy v centru města na vás dýchnou historií, ty novější zase nabízí moderní zázemí pro studium – a další nové objekty se právě staví.

Zuzana Haniková, studentka Fakulty sociálních věd UK v Praze

V metropoli studuje několik let i Zuzana Haniková. „Prahu jsem znala z předchozích návštěv a lákaly mě možnosti, které v Praze jsou,“ říká. Po střední škole v rodné České Třebové složila přijímací zkoušky na Fakultu sociálních věd (FSV), konkrétně na bakalářský obor Mezinárodní teritoriální studia. „Byl to skvělý základ pro další studium. Na FSV učí mnoho lidí, které jsem už dříve znala z médií. Také tu učí externisti z praxe, takže se člověk setká s řadou různých osobností,“ vypráví Zuzka.

Institut mezinárodních studií FSV, kde obor absolvovala, sídlí v Jinonicích, čtvrti mimo centrum, ale díky dobrému spojení metrem to nebyl žádný problém. Síť městské dopravy je hustá a funguje dobře, využít se dá i bikesharing.

Bydlení na kolejích i v soukromí

V Praze má Karlovka hned jedenáct kolejí a řadu menz. Kompletní informace včetně cen najdou studenti na webu UK. Zuzka se ale rozhodla jít cestou soukromého ubytování.

„V Praze je bydlení samozřejmě dražší než v jiných městech, ale nabídka bytů je docela široká, a když se domluvíte se spolužáky, dá se bydlení sehnat.“ Jako rozumná se Zuzce jeví varianta využít koleje třeba v prvním ročníku, než se člověk dobře seznámí se spolužáky, a cestou pronájmu pokoje či bytu se vydat až později.

Město nabízí nepřeberné možnosti stravování. Vedle finančně dostupných menz je Praha plná kaváren, bister a hospod různých cenových kategorií. Podobné je to s kulturním a společenským životem – každý večer se tu konají desítky koncertů, divadelních představení a dalších akcí napříč žánry. Ve městě sídlí i řada dalších institucí, které se při studiu můžou hodit – třeba Národní knihovna se svou proslulou barokní studovnou. V Praze najdete také mnoho příležitostí pro získání praxe při studiu, a to jak v různých institucích, tak firmách.

Karlovka má v Praze také řadu sportovišť, další příležitosti ke sportu nabízí město, včetně krásných parků oblíbených hlavně běžci. 

Díky své práci Zuzka vidí i to, co na UK oceňují zahraniční studenti. „Karlovka je prestižní univerzita s tradicí a se zaměřením na výzkum.“

Za důležitou součást studia považuje Zuzka možnost vyjet do zahraničí. Její domovská fakulta v tom studenty podporuje. „FSV má informace o zahraničních pobytech dobře zpracované, a tak jsem si sama nastudovala, co a jak. Když si ale člověk neví s něčím rady, na fakultě rádi poradí.“ Zuzka vyjela na semestr do Lisabonu, který má podle ní podobnou atmosféru jako Praha.

Po bakaláři Zuzka pokračuje ve studiu navazujících magisterských oborů Mediální studia a Severoamerická studia, taktéž na Fakultě sociálních věd. Tentokrát ale na přednášky a semináře chodí i „na Hollar“, do budovy na nábřeží, z níž je krásný výhled na Pražský hrad.

FSV přinesla Zuzce i zajímavou pracovní příležitost. Vedle studia totiž působí v UK Pointu, kde se věnuje zahraničním studentům, kteří přijíždějí do Prahy. „K téhle práci jsem se dostala díky fakultnímu newsletteru, v němž jsou pravidelně zveřejňovány i pracovní nabídky,“ pochvaluje si Zuzka, jejíž život se tak s univerzitou ještě více provázal.

Díky své práci Zuzka vidí i to, co na UK oceňují zahraniční studenti. „Karlovka je prestižní univerzita s tradicí a se zaměřením na výzkum. Praha má navíc skvělou polohu v rámci Evropy a Česká republika je i bezpečnou zemí,“ říká a sama za sebe dodává: „Univerzitu Karlovu jsem vnímala jako dobrou značku a musím říct, že moje očekávání se splnilo. A v Praze jsem spokojená. Je tu všechno a zároveň tu cítím velmi inspirující mezinárodní prostředí.“