Studium v Plzni

Plzeň: sympatické město s rodinnou atmosférou

Zájemci o studium medicíny si na Univerzitě Karlově mohou podat přihlášky hned na pět fakult. Jednou z nich je Lékařská fakulta v Plzni. Na prváky čeká vřelé přijetí připravované studenty vyšších ročníků.

Martin Polívka, student čtvrtého ročníku Lékařské fakulty v Plzni

„Každý rok vítáme nováčky na akci, které říkáme infotour. Provedeme je městem, ukážeme fakultní budovy, nemocnici, v níž probíhá část výuky, menzy, vyhlášené studentské hospody, ale také třeba místa, kde se dá levně tisknout,“ popisuje Martin Polívka, student 4. ročníku a aktivní člen mnoha studentských spolků.

Prvák, který v Plzni (zatím) není jako doma, potřebuje také střechu nad hlavou. Cenově výhodné studentské bydlení nabízí tři plzeňské koleje Univerzity Karlovy: Šafránkův pavilon, Kolej Heyrovského a Kolej Bolevecká. „V Plzni se ubytování dá sehnat celkem dobře – lze využít buď koleje Karlovky, meziuniverzitní spolupráci anebo si pronajmout byt s ostatními studenty,“ vysvětluje Martin. I možností stravování je v Plzni spousta – od menz přes bistra a bufety až po hospody s poledním menu.

Město velké tak akorát

„Pocházím z malého města a Plzeň jsem si zvolil i proto, že je pro mě velká tak akorát. Vyhovuje mi, že to není velkoměsto, zároveň je tady ale vše, co člověk ke studiu potřebuje. Pro nás mediky je navíc důležité, že ve zdejší fakultní nemocnici na Borech a na Lochotíně, kam také chodíme, jsou úžasní doktoři – odborníci, kteří se s námi dělí o své zkušenosti,“ říká Martin, jehož láká urgentní medicína nebo intervenční radiologie.

Pochvaluje si také spolupráci přímo s fakultou, která podporuje studentské aktivity a na mnohých se studenty úzce spolupracuje, například při přípravě adaptačního kurzu.

Fakulta podporuje také výjezdy studentů na Erasmus. Praktické je, že už před odjezdem člověk ví, které předměty absolvované v zahraničí mu fakulta v Plzni uzná a které ne.

Sám Martin je velitelem spolku Life Saving Support, který učí, jak poskytnout první pomoc. Starší studenti v něm přednáší mladším a jeho členové působí také jako zdravotnický dozor na akcích. „Mezi členy jsou nejen studenti, ale i zdravotničtí záchranáři, sestry, absolventi. Máme za sebou řadu vítězství na různých soutěžích.“ Příležitostí k dalšímu vzdělávání i seberealizaci spolky nabízejí dost.

Fakulta podporuje také výjezdy studentů na Erasmus. Praktické je, že už před odjezdem člověk ví, které předměty absolvované v zahraničí mu fakulta v Plzni uzná a které ne.

Sport i kultura

Kdo si od skript rád odpočine sportem, může využít posilovny na kolejích, bazén, bruslařské tratě, hřiště na fotbal, basketbal, volejbal a další sportoviště. Milovníci běhu trénují na plzeňský půlmaraton, fandové hokeje se zase každý podzim těší na velkolepou hokejovou bitvu mezi týmy lékařské fakulty a Západočeské univerzity.

„Plzeň je sympatické a rodinné město, což se odráží i u nás na fakultě. Velkou předností studia u nás je, že si všichni pomáháme. A to nejen v ročníku, ale i napříč ročníky. Je celkem běžné, že páťák se o své studijní zkušenosti bez problému podělí s prvákem,“ popisuje Martin, který vedle všech svých aktivit stíhá ještě hru na akordeon v kapele, kterou tvoří studenti i učitelé.

„Atmosféra je u nás zkrátka rodinná, fandíme si. Víme, kdo kdy jde na zkoušku a držíme mu palce. Všichni se tu o sebe tak trochu staráme,“ uzavírá Martin.