Studium v Hradci Králové

Hradec Králové: město studentů a cyklistů

V centru východních Čech sídlí dvě fakulty UK: Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta. Právě druhou uvedenou si ke studiu vybrala Lucie Malečová, dnes studentka čtvrtého ročníku.

„Vždycky mě zajímala chemie a biologie a hlavním životním cílem bylo (a stále je) pomáhat lidem. Na Farmačku jsme se hlásily se spolužačkami ze třídy, a když to vyšlo, ani jsem nezvažovala jiné vysoké školy, na které jsem se dostala taky,“ říká.

Lucie Malečová, studentka čtvrtého ročníku Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové

Pro Lucii, původem z Českých Budějovic, byl Hradec nové město. Budoucí studenti se však nemusí bát, že by ve stejné situaci tápali. „Na fakultě je velmi aktivní Spolek českých studentů farmacie, který do velké míry funguje na principu ‚studenti pro studenty‘. Ještě před začátkem semestru se koná seznamovací kurz, v rámci kterého se noví studenti seznámí mezi sebou, se staršími studenty, ale i se samotným městem – starší studenti berou nováčky na prohlídku města, aby věděli, kde jsou koleje, fakulta nebo knihovna.“

Vše důležité v dosahu

Velkou výhodou Hradce je, že je všechno blízko. Koleje Na Kotli sice leží nedaleko poměrně rušné silnice, ale zase je to z nich kousek do školy i do knihovny. Stejně tak je tomu v případě Koleje Jana Palacha. V dosahu obou kolejí je příroda; mezi studenty jsou oblíbené například procházky kolem řeky.

„Na kolejích se dá zařídit i to, aby byl člověk na pokoji s kamarády. Možné je i přestupování mezi kolejemi. Jen s jednolůžkovými pokoji je celkem problém, kdo ho jednou uloví, už se ho většinou nevzdá,“ usmívá se Lucie.

Na koleji Na Kotli je i menza nabízející výběr ze šesti jídel. Na fakultě zase funguje bufet nebo je k dispozici mikrovlnka pro ohřátí vlastního jídla ve studentské místnosti. A centrum města je plné restaurací, bister a kaváren. Pro rychlé přesuny studenti rádi využívají kola nebo koloběžky – Hradec je městem cyklistů a je protkán sítí cyklostezek.

V dosahu obou kolejí je příroda; mezi studenty jsou oblíbené například procházky kolem řeky.

„Máme tady úžasné vztahy a dobře spolu komunikujeme. Jak osobně, tak přes spolek nebo ve facebookové skupině, kde sdílíme třeba inzeráty na byty, pokud někdo dává přednost bydlení v soukromí před kolejemi. Díky sociálním sítím má každý student přehled o tom, jaké akce se budou konat, jaké to bylo na poslední ústní zkoušce či o nabídkách praxe a stáží v oboru. Hodně spolupracujeme také s mediky,“ doplňuje Lucie.

Studium v souvislostech

Zmíněný Spolek českých studentů farmacie pořádá spoustu vzdělávacích akcí. Oblíbené jsou například semináře tzv. měkkých dovedností, odborné soutěže, Zahradní slavnost či Veletrh bioanalytiky a farmacie. Studentům ale pomáhá i se zařízením stáží v zahraničí, výměnných pobytů ve spolupráci s mezinárodními asociacemi nebo Erasmu. V tom studenty podporuje i fakulta.

„Studium farmacie je náročné, ale pokud člověka skutečně zajímá, tak to zvládne. Navíc jsme zvyklí si pomáhat. Líbí se mi, že se učíme rozumět oboru v souvislostech – vedle chemie, biologie a dalších předmětů máme i psychologii, ekonomii či právo, které je pro farmaceuty také důležité. A samozřejmě jazyky, protože bez angličtiny nebo němčiny se dnes člověk ve vědeckém prostředí neobejde.“

Lucie zatím přemýšlí, kterou cestou se po škole vydá – možností uplatnění bude mít vícero: od klasického působení v lékárně přes roli klinické farmaceutky, která řeší komplikované medikace pacientů, až po práci ve výzkumu a vývoji nových léčiv nebo v procesu jejich klinického testování a registrace. „Hradec je velké město, ale přitom ne tak hektické jako třeba Praha. Každý si tu najde to, co má rád. Pro plnohodnotný studentský život si lepší město nedovedu představit,“ uzavírá Lucie.