Ptejte se UK Pointu

Když si s něčím nebudete vědět rady, stačí nás kontaktovat a my uděláme vše pro to, abychom vám pomohli. Máte pocit, že se nevyznáte ve všech možnostech, co vám Karlovka nabízí? Nejste si jisti, co a jak na univerzitě funguje? Zodpovíme každý váš dotaz, poradíme, nasměrujeme.

UK Point
Informace a služby na jednom místě
Celetná 13
116 36 Praha 1
Tel.: (+420) 224 491 850
E-mail: info@cuni.cz

FAQ

ukpoint

Jaké jsou podmínky přijímacího řízení?
Každá fakulta si pro každý svůj studijní program stanovuje podmínky přijímacího řízení zvlášť. Všechny nabízené studijní programy vč. podrobně rozepsaných podmínek přijímacího řízení a doporučené literatury najdete zde: https://is.cuni.cz/studium/prijimacky/index.php?do=obory.
Jaké jsou poplatky za studium?

Poplatek za studium v češtině se obecně neplatí. Překročíte-li maximální dobu studia (více zde: https://cuni.cz/uk-7283.html), platíte poplatky podle tabulky: https://cuni.cz/UK-917.html. Se všemi dotazy vám pomůže Oddělení poplatků spojených se studiem (https://cuni.cz/UK-8095.html).

Je možný přestup z jiné univerzity?

Ne – je třeba podat přihlášku a projít přijímacím řízením, i když v takovém případě na některých fakultách mají specifické podmínky přijímací zkoušky a v případě přijetí lze požádat o uznání vykonaných zkoušek (více o uznávání předmětů zde: https://cuni.cz/UK-4458.html). Každá fakulta si tyto podmínky stanovuje jinak, pro více informací se můžete obrátit na studijní oddělení: https://www.ukpoint.cuni.cz/IPSC-26.html.

Kde a jak si mohu podat přihlášku?

V této databázi (https://is.cuni.cz/studium/prijimacky/index.php?do=obory) najdete všechny studijní programy, na které si můžete podat přihlášku. Zároveň si zde rovnou můžete podat elektronickou přihlášku. Pokud vám není něco jasné ohledně přihlášky (např. posílání příloh, bonifikace při přijímacím řízení), můžete rovnou kontaktovat studijní oddělení fakulty, na kterou se hlásíte: https://ukpoint.cuni.cz/IPSC-26.html.

Nabízí Univerzita Karlova ubytování či stravování pro své studenty?

Ano, Karlovka má řadu kolejí a menz. Seznam všech kolejí si můžete prohlédnout zde: https://kam.cuni.cz/KAM-51.html. Rezervaci koleje můžete provést na těchto stránkách: https://rehos.cuni.cz/crpp/. Přehled všech menz si můžete prohlédnout zde: https://kam.cuni.cz/KAM-20.html. Máte-li konkrétní dotaz k ubytování na jedné z kolejí, můžete se obrátit rovnou na ubytovací kanceláře jednotlivých kolejí (jejich kontakty naleznete v seznamu kolejí).

Do kdy mám status studenta a kdy musím platit pojištění?

Tzv. status studenta máte, pokud aktivně studujete bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program (bez ohledu na věk nebo formu). Status vzniká řádným nebo opětovným zápisem do studia a student o něj přichází přerušením nebo ukončením studia. Z hlediska placení zdravotního pojištění je status studenta uplatnitelný pouze do 26 let. Po dovršení tohoto věku jsou studenti (v případě, že za studenty pojištění neodvádí zaměstnavatel) povinni platit si zdravotní pojištění sami. Od 1. ledna 2018 se však vztahuje výjimka na studenty doktorského studia.

Jak si mám vyřídit průkaz studenta?

Svůj průkaz si můžete vyzvednout až po zápisu do studia v jednom z výdejních center průkazů (seznam center zde: https://cuni.cz/UK-3249.html). S sebou potřebujete pouze občanský průkaz a potvrzení o studiu. Podle vlastního uvážení si můžete vybrat typ průkazu (jestli pouze studentský nebo s licencí ISIC/ALIVE). Informace o těchto průkazech najdete zde: https://cuni.cz/UK-1551.html.

Důležité odkazy