Na Karlovku Tour – Brno

Pojď studovat na Karlovku!

Karlovka tě uvítá na Evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání v Brně, Gaudeamus Brno 2021.

Těšíme se na tebe 23.–26. listopadu 2021, BVV Brno, pavilon V, expozice číslo 6.


Co uvidíš a uslyšíš?

Studenti Karlovky představí Univerzitu Karlovu speciální prezentací. Zde se dozvíš přesné podmínky o přijímačkách, tipy, jak se na přijímačky připravit a co Tě všechno při studiu čeká…

Budeš si moci vybrat z téměř 600 studijních programů na 17 fakultách UK a rozhodnout se, zda chceš studovat v Praze, Plzni nebo Hradci Králové. Těší se na tebe studenti i studentky z Karlovky a zodpoví všechny tvé dotazy.Co zažiješ?

Interaktivní doprovodné ukázky jednotlivých fakult UK. Budeš si moci „sáhnout“ na vědu a blíže se seznámit se studijními programy.

Popovídáš si se současnými studenty o tom, jak se jim na Karlovce žije a studuje.

Program bude rozdělený do dvou zón.


1. Věda pro život

V první zóně nazvané Věda pro život si pro tebe studenti připravili různé přednášky a pokusy ze svých oborů probíhajících v konkrétních časech podle programu. Můžeš se těšit třeba na:

 • Maskované zranění od studentů 3. lékařské fakulty

  Tady poteče krev jen naoko… Studenti ti předvedou krátkou ukázku simulační výuky. Budeš mít možnost namaskovat si zranění a dozvědět se, jak je v rámci první pomoci správně ošetřit.

 • Geografie a demografie: Vidíme svět s nadhledem od studentů Přírodovědecké fakulty

  Ukážeme ti, jak může geograf nebo demograf vnímat svět kolem nás. Můžeš s námi prozkoumat svět z výšky i se zamyslet nad svými životními plány s ohledem na demografické ukazatele, prohlédnout si (věkové) pyrami-dy a najít v nich skrytou historii... A také objevit ještě více o našem světě.

 • Stáže a Erasmus na Jedničce od studentů 1. lékařské fakulty

  Dozvíš se o tom, jaké mají studenti lékařských programů možnosti stáží. Jaké jsou rozdíly ve studiu u nás a v zahraničí? Co všechno musíš zařídit, než vyrazíš? Uvidíš prezentace dvou našich studentů, Hanky a Mikuláše, kteří na stáž vyjeli.

 • Simulované soudní jednání od studentů Právnické fakulty

  Moot court neboli simulované soudní jednání ti interaktivní formou přiblíží, co se děje v soudní síni.

 • Pokusy s dusíkem od studentů Matematicko-fyzikální fakulty

  Jestli tě nebaví teoretické fyzikální poučky a přitom chceš vědět, k čemu je fyzika dobrá, přijď se podívat na program plný experimentů. Ukážeme ti zajímavé optické jevy nebo hrátky s dusíkem o teplotě –196 °C. Stranou nezůstanou ani informace o fyzikálním výzkumu probíhajícím na „matfyzu“.

 • Zvládne umělá inteligence napsat divadelní hru? Program reaizovaný také studenty z Matematicko-fyzikální fakulty

  O umělé inteligenci slyšíme v poslední době stále. Hraje šachy, překládá texty, řídí auta. Ale zvládne umělá inteligence tvořit umění, například napsat divadel-ní hru? Co od ní v budoucnosti můžeme očekávat? A co to vlastně je?2. Komunikační zóna

Druhá část aktivit bude probíhat formou interaktivních ukázek a pokusů probíhajících po celou dobu veletrhu jako doprovodný program. Studenti si pro tebe připravili například:

 • Dentální hygienu (1. lékařská fakulta)

  Už nikdy se nebudeš bát jít k zubaři! Studenti stomatologie ti předvedou správnou péči o chrup a vysvětlí ti, co se děje, když se nedbá o ústní hygienu. Také se dozvíš, co musí stomatolog znát, a na čem se učí svou budoucí profesi.

 • Adiktologii (1. lékařská fakulta)

  Jaké to je „vidět dvojmo“? To ti na prezentaci adiktologie nasimulují speciální alkobrýle. Připraveny pro tebe budou různé testy a soutěže s adiktologickou tematikou. Vyzkoušet si můžeš také měřič CO, který ti odhalí, co se vyskytuje v dechu kuřáka.

 • Jak se správně zachovat v krizových situacích? (1. lékařská fakulta, IFMSA )

  Čeká tě názorná demonstrace resuscitace na figuríně. Studenti 1. lékařské fakulty, Hana a Mikuláš, ti vysvětlí, jak se zachovat a zachránit lidský život.

 • Porodní asistenci (1. lékařská fakulta)

  Nejen u domácích porodů je nutná přítomnost porodní asistentky. Stále častěji jsou součástí týmu v porodnicích. Co obnáší studium porodní asistence? Kde se dá tento nový obor studovat? Zeptej se studentky Michaely.

 • EKG (3. lékařská fakulta )

  Zkratku EKG známe skoro všichni. Ale víš, jak EKG funguje? Čeká tě názorná a srozumitelná ukázka EKG. Dozvíš se, jak jej zapojit a jak získané výsledky následně interpretovat.

 • Odběry krve (3. lékařská fakulta)

  Odběr krve zažije v životě téměř každý z nás. Jak se odběry učí studenti všeobecného ošetřovatelství? Přijď se podívat, jak vypadají praktická cvičení v začátcích studia.

 • Maskované zranění (3. lékařská fakulta)

  Tady poteče krev jen naoko… Studenti ti předvedou krátkou ukázku simulační výuky. Budeš mít možnost namaskovat si zranění a dozvědět se, jak je v rámci první pomoci správně ošetřit.

 • Farmacii hravě (Farmaceutická fakulta v Hradci Králové )

  Ukážeme ti střípky ze studia na FaF. Zasoutěžíš si v poznávačce léčivek anebo v pipetování – kdo odměří co nejpřesnější objem destilované vody? A podívat se můžeš i na lidské orgány pod mikroskopem.

 • První pomoc (Lékařská fakulta v Plzni)

  Získej rady, zhlédni ukázky a vyzkoušej si metody zachraňování. Dojde i na prevenci rakoviny, kdy ti na modelech orgánů ukážeme, jak nahmatat riziková místa. Povolání lékaře přiblížíme na velkém plyšovém medvědovi s odnímatelnými orgány.

 • Mobilní TV studio (Fakulta sociálních věd )

  Na co se musí soustředit moderátor v TV? Jaké to je pracovat se čtecím zařízením? Je uvedení krátké reportáže opravdu tak snadné, jak se zdá? To vše si vyzkoušíš na vlastní kůži v mobilním studiu FSV UK.